Схаваная мінімальная цана

 
Для мяне ?#1118;вогуле зьяўляецца малазразумелай рэччу гэты від цаны, я не зусім разумею, у якой сытуацыі яна можа быць карыснай, таму калі патлумачыце, таксама буду ўдзячны. Тут спынюся на тым, як яна можа быць (і мне здаецца, нярэдка бывае) шкоднай.
Разгледзім сытуацыю, калі на лот стартавая цана стаіць 10 тысяч, схаваная мінімальная – 25, а бліц – 40.
Калі пакупнік бачыць мінімальную цану, ён ацэньвае, ці гатовы ён столькі заплаціць, магчыма, робіць стаўку з запасам. Калі яго стаўку перабіваюць, зноў прыкідвае, ці гатовы ён заплаціць яшчэ больш, павялічвае стаўку.
Дапусьцім, пакупнік дакладна не гатовы заплаціць 40, а 10 лёгка. Пасьля 10 ён атрымлівае паведамленьне, што мін. цана ня пройдзеная, ставіць 15 – ня пройдзеная, 20 – ня пройдзеная. Махнуў рукой: больш ня дам. Убачыўшы ж адразу 25, цалкам мог на 25 згадзіцца. 5 тысяч – не такія грошы. У выніку зьдзелка, якая магла адбыцца, не адбылася.
Мне здаецца, праблема ў тым, што прадаўцу навязваецца думка пра неабходнасьць задаць менавіта 3 розныя цаны: найменшая, сярэдняя і макымальная (стартавая, схаваная мінімальная і бліц) – паглядзіце на форму, тры аднолькавыя палі адно пад адным. Усё магло б быць прасьцей і працаваць эфэктыўней, калі б мінімальная цана была вынесеная асобна з акцэнтам на тое, што калі ўжо хочаце, то можаце задаць і такую, неабавязковую ў большасьці выпадкаў.
Вось такія нарадзіліся думкі. Дзякуй за ўвагу :)
Я так делаю, что бы узнать спрос и цену, за которую можно продать лот. Минимальную цену указываю такую, за которую реально готов отдать лот. Если с первой попытки не проходит, можно в следующий раз понизить ее, и т.п.
А отсутствие минимальной цены, приводит к ситуация, вроде этой http://ay.by/forums/more77336.html?page=1
Мне здаецца, тая сытуацыя – вынік неадэкватнай ацэнкі запатрабаванасьці тавара. Напэўна, ёсьць катэгорыі, дзе ідуць актыўныя таргі, але для большасьці лотаў колькасьць пакупнікоў вагаецца паміж 0 і 1, 2 – у разе вельмі ўдалага зьбегу абставінаў.
А чым адрозьніваецца варыянт, калі б вы стартавую цану паставілі такую, за якую гатовыя прадаць лот. І ніякіх схаваных. Калі не прадасца, можна панізіць. Што вы як прадавец губляеце ў такім разе?
Мне здаецца, наадварот, калі пакупнік убачыць перавыстаўлены той самы лот з такой самай стартавай цаной, на які ў мінулы раз схаваны мінімальны бар’ер перадолець не ўдалося, другі раз ужо і спрабаваць ня стане, ён жа ня ведае, што той бар’ер зьнізіўся. А хутчэй за ўсё, бар’ер і сапраўды ня зьнізіўся.
Мне тоже не совсем понятна суть торгов, я вижу цену и товар, зачем скрытая цена? Я увижу цену, за которую продавец готов продать и решу для себя подходит она или нет, а не буду накидывать по чуть-чуть:(( А для оценки спроса есть маленькая галочка "торг", где каждый может предложит приемлимую цену, не более, а продавец в праве принять её или нет.
есть несколько но:
- видя маленькую цену, больше вероятность, что покупатель откроет страницу с лотом. Больше просмотров - больше вероятность что кто-нибудь сделает ставку/купит лот
- начиная с маленькой цены, пока выходишь на расчетную "минимальную" получается (относительно) много ставок. Что переводит лот в статус "популярных" с вероятностью попадания на главную страницу.
Конечно, таким образом "играть" с лотами можно, если у вас их мало (как у меня, например). Если их много - проще выставить цену с торгом.
зы. хотя как покупатель, а не продавец, я тоже не очень люблю старт с 1го с большой минимальной. особенно если это что-то вроде: старт $1, минимальная $8, блиц $9.
Мне ?#1118;вогуле вельмі часта сустракаюцца лоты з схаванай мінімальнай і з стартам зусім не з аднаго.
Напрыклад, з апошняга: http://ay.by/more504748492.html
Старт 150.000, бліц 320.000. Дзе там мінімум... Бязглузьдзіца нейкая.
Восхищаюсь людьми, в частности, p-donau, которые так хорошо знают родную мову. Почитав, поняла, что после школы всё забыто(((
Думаю, каждый сам решает для себя, хочет ли он выставлять лоты с минимальной ценой и участвовать в торгах по ним.
всегда распродаю без минимальной цены.  велкам!
Мінімальны кошт я лічу толькі для таго, каб даведацца - за колькі народ можа, згоды і зьбіраецца купіць тваю рэч :-)
Пройдите авторизацию, чтобы написать сообщение