Зварот да Прэзiдэнта. Указ #485

 
1 2
З нагоды дзеяння Ўказа Прэзiдэнта Рэспублiкi Беларусь ад 14 снежня 2015 г. # 485 "Аб удасканаленнi аховы археалагiчных аб'ектаy i археалагiчных артэфактаy", якi набыy законную сiлу 18 сакавiка гэтага года, звярнуyся да yладаy, гiсторыкаy i журналiстаy.

Зварот быy афiцыйна накiраваны заказнымi лiстамi 07.04.2016 ва yсе адзначаныя yстановы:
- Прэзiдэнту Рэспублiкi Беларусь,
- Савет Мiнiстраy,
- Савет Рэспублiкi,
- Палату Прадстаyнiкоy,
- Iнстытут гiсторыi Нацыянальнай Акадэмii навук,
- рэдакцыi газет "Комсомольская правда в Беларусi", "Звязда", "Аргументы и факты в Беларуси", "Советская Белоруссия", "Наша Нiва", ва yсе рэдакцыi акрамя заказнога лiста былi накiраваныя копii на электронную пошту,
- рэдакцыям iнтэрнэт-рэсурсаy "Радыё "Свабода", TUT.by, Onliner.by.

На вялiкi жаль, апублiкавалi гэты зварот толькi на "Радыё "Свабода" i на naviny.by (БелаПАН).  

З Адмiнiстрацыi Прэзiдэнта прыйшоy адказ - "накiроyваем у Апарат Савета Мiнiстраy", а з Апарата Савета Мiнiстраy адказалi, што накiроyваюць у Акадэмiю навук i Мiнiстэрства культуры для падрыхтоyкi адказу па сутнасцi.

Паколькi пытанне дзеяння Yказу закранае i капальнiкаy, i калекцыянераy, i нават аyкцыёны, хачу падзялiцца з шаноyным спадарствам тэкстам Звароту.
Тэкст звароту на беларускай i рускай мовах у адным pdf-файле на Яндэкс-дыску

Можа, ёсць якiя думкi цi выхады на СМI, каб гэтую тэму разварушыць i абвастрыць?
Damian редактировал сообщение 26 апреля 2016
Руслан Валентинович (надеюсь правильно к Вам обращаюсь) - Ваше обращение прям не в бровь, а в глаз...
Спасибо, что подняли эту тему, но боюсь сложна она и как обычно решение в компетенции только одного человека.
Знаете, я достаточно насобирал информации по своим родственникам. Много чего узнал из доков мемориала и им подобных ресурсов. Натерпелись мои предки и от НКВД, и от "троек" и от нацистов. Реально порыв души найти хоть что-то от них по местам их жительства. Перед прадедом вообще чувство что жизнью обязан: перевез всю семью практически накануне операции "зимнее волшебство" (от подробностей этой операции тема ВОВ усложняется в разы) - там где его хата была сейчас проселочная дорога. Большего то мне и не надо. А тут этот указ...
Вообще была идея канал на ютюбе "замутить", квадрокоптер прикупить. Есть что рассказать и интересно подать материал о событиях вокруг практически заброшенного хутора... Но это не у нас. Сложности по каждому пункту: деятельность в интернете, квадрокоптер, металлодетектор.
Все хобби сводятся к: чарка/шкварка, БТ-1, arbeiten до 63 лет...
спасибо, что думаете о таких как я.
с уважением, R.Sch.
Писал похожее письмо с предложением организовать государству сдачу ВОП (взрывоопасных предметов) которые часто попадаются во время поиска в самых неожиданных местах. Письмо прошло по инстанциям и было вежливо отфутболено. Не хотят чиновники лишнего геморроя, а трактора продолжают пахать в пяти метрах от минных полей ВОВ....
Учора з Палаты Прадстаўнікоў прыйшоў адказ.

Калі скараціць, то атрымліваецца:
- расказалі пра Указ #485 і Кодэкс аб культуры;
- пагадзіліся, што ёсць пэўныя праблемы;
- угулам мой "матэрыял" падаўся цікавым і вартым грамадскага абмеркавання.

Ні табе адказу на пастаўленыя пытанні, ні табе якой іншай рэакцыі. Нібыта я не чытаў Указ #485. Буду пісаць ім ізноў.
Damian:

Учора з Палаты Прадстаyнiкоy прыйшоy адказ.

Калi скарацiць, то атрымлiваецца:
- расказалi пра Указ #485 i Кодэкс аб культуры;
- пагадзiлiся, што ёсць пэyныя праблемы;
- угулам мой "матэрыял" падаyся цiкавым i вартым грамадскага абмеркавання.

Нi табе адказу на пастаyленыя пытаннi, нi табе якой iншай рэакцыi. Нiбыта я не чытаy Указ #485. Буду пiсаць iм iзноy.


Похожая реакция следует по любому обращению на любой уровень власти. Делал обращения в горисполком по разным вопросам - точно так отфутболивали. Нынешняя власть при ее структуре и манере решать вопросы совершенно неэффективна.
sammLep редактировал сообщение 28 апреля 2016
Учора адправіў лісты ў Міністэрства ўнутраных справаў і Міністэрства юстыцыі. Дадаткова прыклаў зварот. А таксама сфармуляваў пералік прамых пытанняў, што і як будзе па Ўказу #485.

Каму цікава, спасылачка на pdf-файл: https://yadi.sk/i/Z-Aj6fM3rSRDk
Вось, што бывае з манетамі на сельскагаспадарчых палях. Падабраў манеткі 1853-1854 гадоў. Ад горшых да лепшых. Яшчэ пара дзесяткаў гадоў - і большасць манет будзе мець выгляд, як злева на фотках. І наўрадці нашы 50 археолагаў паспеюць іх з зямлі дастаць.

А вось больш свежыя. Мікалай ІІ. Паказаны манеты 1900-1913 гадоў. Яны нават не археалагічныя артэфакты па Ўказу #485, але з надзвычайнай хуткасцю паміраюць. Няўжо археолагі маюць рацыю: хай лепей згніюць? Праблема не столькі ў тым, што знаходкі дастаюць з зямлі. Праблема ў тым, што гэта робіцца без паведамлення аб месцы знаходкі навукоўцам, а таксама пускаецца на продаж без прад'яўлення гісторыкам.

Такіх прыкладаў можна прыводзіць шмат. Я спецыяльна зрабіў фатаздымкі, каб можна было параўнаць.
.
.
34
Damian:

А калі ж закон нясе пагрозу нацыянальнай спадчыне

перегиб таки. очень продуманый и нужный закон. извините таки но у вас какое то не здоровое воображение и восприятие очевидного таки. но ваше мнение имеет место быть. ваше мнение особо ярко подчеркивает правильность и своевременность этого документа. но ви пишите все равно потому что иначе они там кофе будут пить а так с вами пообщаются таки.
.
.
34
указ намбер 485 - отличный документ таки. грамотно проработанный таки. своевременный.
дядя Ешта:

указ намбер 485 - отличный документ таки. грамотно проработанный таки. своевременный.


Калі Ўказ #485 такі добры, то можа адкажаце на пытанні, якія я задаў Міністру ўнутраных справаў і Міністру юстыцыі?
Тэкст тут
Указ дрэнны, але як і астатнія врядлі будзе отменнён.
За тое што не здаліся, Вам дзякуй.
Да не обращайте внимание на некоторых персонажей на форуме (у нас много тех, кто без справок бродит, вот бы для кого указ придумали), а за то, что боритесь за свое хобби, большое спасибо,сам ситуацией крайне обеспокоен.
дядя Ешта, провокатор Вы наш...
Ну что ж Вы всех под одну гребенку?.. "остальной шлак с загребущими руками выпучеными глазами с жаждой наживы а не благородных целей ради пусть в своих песочницах лопаткой копают". Т.е. по Вашему определению я: остальной шлак. Спасибо. Презумпция невиновности - нет, не слышали?
Знаете, я осознаю, что в определенном смысле Вы - троль, нещадный троль - провоцирующий - и может стоило пройти мимо. Но... Ваши взгляды и отношение негласно в той или иной форме поддерживают многие. А есть и те, кто придерживается диаметрально противоположной точки зрения. Вы это допускаете? Кажется нет.
В своем комменте выше я вскользь писал, что именно меня интересует. Уточню: история моей семьи в свете окружавших событий - не более. Хотя для меня, лично для меня - это много. Я поражаюсь тому, сколько было счастливых стечений обстоятельств, благодаря которым все же я здесь живу, вообще живу.
Я пытаюсь понять, как удалось выжить семье в сложные годы 42-45 прошлого века, когда на Полотчине была такая кутерьма. Оборона Полоцка или операция "зимнее волшебство" (кто в ней участвовал - гляньте ради интереса, как разобрать где свой а где чужие). И в тоже время врач из шталаг 354 лечил мою бабушку. А кто-то из своих донёс на прадеда в 45 - в течении года оправдали, но всё равно печально там всё кончилось...
Что побуждает копаться в истории, что побуждает искать людей, связанных с тем временем. Интерес? Вы знаете, каково это выйти на людей - детей с той стороны (я имею ввиду немцев)...
И это только по одной линии. Почему я не могу пройтись по участку моего родственника с м.д., которого на заре становления нового государства приговорили к расстрелу три человека за шпионскую подрывную деятельность - работал на ж.д. в Полоцке с 4-мя классами образования? Кроме скана документа от него у меня ничего нет.
Почему я должен бояться пройтись по урочищу, где стояла деревня моих предков до 43г. Почему я не могу попробовать найти что-нибудь от другого своего прадеда на его месте жительства: от него только два скана доков: призыв в армию в 41г. и упоминание в пропавших без вести при обороне Могилева. Вы знаете, каково это узнать точное звучание имени родственника?..
И т.д. и т.п. - я не собираюсь "копать по войне". В идеале не будь этих перипетий истории какие-то предметы были бы не потеряны, а передавались бы в семье. И в некотором смысле хочется найти то, что утеряла семья не будь людей, играющих в большую политику 20 века.
Идеалистически звучит? Возможно. Но... Я же не клад ищу, а хоть что-то, что сохранила земля, хоть какой-то след маленьких людей, но это мои предки и далеко не Ваши. И то что они пережили пусть никому не придется испытать вновь.
R. Sch. редактировал сообщение 5 мая 2016
.
.
34
RedSchuchart,непонятливый Вы наш...
RedSchuchart:

Вы - троль, нещадный троль - провоцирующий

то есть все люди имеющие отличную от Вас точку зрения являютя таки тролями ? спасибо.
RedSchuchart:

предметы были бы не потеряны, а передавались бы в семье

скиньте таки в интернете все что вы знаете или пригласите к себе представителей вышеуказаных организаций и будет вам праздник. люди с удовольствием вам помогут и в торжественой обстановке передадут реликвии вашей семьи. знаю о чем говорю таки.
RedSchuchart:

Вы знаете, каково это выйти на людей - детей с той стороны (я имею ввиду немцев)...

поищите в подвигнарода.ру своих близких. сделайте запрос в Подольский архив. где то и в Минске был архив таки.
свяжитесь с реконструктарами-немцами с линии Сталина. они связаны с немцами. даже приезжали немцы  которые запечатлены на фото возле церквушки в пулеметном расчете и обстреливали брестскую крепость. немец когда увидел себя на фото чуть таки к праотцам не отправился.
ваш случай исключение из правил таки. я не против людей с таким подходом но против поцев которые выворачивают неучтеные захоронения (черепа и кости везде валяются) с целью достать что то на продажу. в германии когда то было турецкое кладбище. состояло оно из масивных саркофагов. плиты были неподъемные и то умудрились энтузиасты расколотить эти плиты и достать отуда все ценое содержимое таки. картина была ужасная. разломаные масивные гробницы а в низ разбросаные скелеты.
троль говорите ? хе-хе
. редактировала сообщение 5 мая 2016
"ваш случай исключение из правил таки. я не против людей с таким подходом"
Вот и скажите, по каким критериям определять и выдавать разрешение на пользование м.д. - хорошо подвешенный язык, умение красиво излагать свою точку зрения? В отношении меня Вы помягчели, и то после прочтения содержательного коммента. В поле участковому я так объемно смогу что сказать/обосновать? Там разговор короткий: без четко прописанного разрешения делать мне нечего, а что не разрешено автоматом могут и запретить без лишних разговоров... У участкового указ 485, а что есть у меня? вот то-то же...
.
.
34
RedSchuchart:

Там разговор короткий

правильно таки на 100 процентов. да потому што вы один такой на 784 копаря-поца. и на лбу у вас не отсвечивает што вы тапки правильный и порядочный человек. отсюда и отношение как к тем 784 умельцам.
я вам еще раз скажу. обратитесь в 52 поисковый батальон или еще в какие организации и они официально при рекогносцировке пройду с мд на законе таки. вот и вся проблема. все остальное уже озвучил таки . но вы этого сколрее всего не сделаете. по понятным причинам. а вдруг достану што нить эдакое таки.)
дядя Ешта, спасибо что в отношении меня Вы вышли на иной уровень общения. Серьезно, спасибо. Вы же не глупый человек, понимаете что таких как я не так уж и мало.
А в отношении последней реплики: для кого-то бог бабло; для кого-то Иегова. Принятое решение в смоделированной Вами ситуации в первую очередь покажет мне кто я есть на самом деле...
с уважением, R.Sch.
.
.
34
RedSchuchart последняя реплика пусть к вам не относится. это был вброс в бесовестных таки. я не до конца потерял веру в людей но то что поцев больше и младенцу понятно. по моим с Цилей наблюдениям на 20 или 23 чкеловека только один будет порядочный и адекватный таки( с людьми што то происходит(
удачных поисков и установления фактов об ваших родствениках!
Как бы ни был "плох" 485-ый, но он работает. Наверняка в органы полетели установки, указ всплыл на планерках. Люди стали больше бояться выходить в поле с прибором или продавать предметы старины. Силовики не будут вникать в ваши личные проблемы, они подконтрольны только начальству в приказном порядке. Все прекрасно понимают, что все копатели ждут волшебную поправку с уточнением определений и кругом ответственности, для продолжения своего хобби. Так сказать лазейку, как и в РФ. Свет польется с небес и "белые" копатели засверкают в лучах солнца. А лазейки нет  и не будет, потому, что в РБ ни один работник органов и министерства не пойдет брать тебя в поле, если знает, что ему в грудь будут тыкать скомканной распечаткой указов с явной ляпой. А ошибок, по делу нет, есть только недоговорки, которые в купе с первобытной боязнью населения перед государственной машиной, держат тысячи людей, завязанных  в копе, коллекционировании и обороте предметов истории, в узде.
ForLorn редактировала сообщение 6 мая 2016
ForLorn:

Как бы ни был "плох" 485-ый, но он работает. Наверняка в органы полетели установки, указ всплыл на планерках. Люди стали больше бояться выходить в поле с прибором или продавать предметы старины. Силовики не будут вникать в ваши личные проблемы, они подконтрольны только начальству в приказном порядке. Все прекрасно понимают, что все копатели ждут волшебную поправку с уточнением определений и кругом ответственности, для продолжения своего хобби. Так сказать лазейку, как и в РФ. Свет польется с небес и "белые" копатели засверкают в лучах солнца. А лазейки нет  и не будет, потому, что в РБ ни один работник органов и министерства не пойдет брать тебя в поле, если знает, что ему в грудь будут тыкать скомканной распечаткой указов с явной ляпой. А ошибок, по делу нет, есть только недоговорки, которые в купе с первобытной боязнью населения перед государственной машиной, держат тысячи людей, завязанных  в копе, коллекционировании и обороте предметов истории, в узде.


Пакуль што Ўказ #485 працуе толькі ў бюракратычным кірунку: прымаюццановыя пастановы ў развіццё палажэнняў Указа (аб парадку правядзення раскопак, аб рэгістрацыі і археалагічных камісіях і г.д.). Бо нельга пакараць за парушэнне Ўказа, калі за гэта парушэнне не прадугледжана пакуль што аніякай адказнасці. Гэта тычыцца і дзейнасці амтараў прыборнага пошуку, і абароту знаходак.

Закон, які б рэгламентаваў гэтыя пытанні патрэбны, але Ўказ #485 прывядзе не столькі да змяншэння "чорных капальнікаў" і абмежаванню абароту знаходак, колькі да пераходу ўсіх аматараў у клас "чорных капальнікаў", а калекцыі і абарот артэфактаў сыйдуць у такі цень, што выцягнуць іх назад, для навукі, будзе вельмі праблематычна. Замест граматнай арганізацыі па гэтыму пытанню улады вырашылі дзейнічаць правераным метадам "забараніць-аштрафаваць-зарэгістраваць-канфіскаваць". Хіба гэта пойдзе на карысць гістарычнай спадчыне?

Сапраўдных "чорных капальнікаў" Указ не спыніць, як не спыняла крымінальная адказнасць за пошук на археалагічных аб'ектах, раскопванне пахаванняў і месцаў баявых дзеянняў. Цяпер жа, калі фармулёўкі Ўказа вельмі расплывістыя, ніхто з аматараў не будзе афішаваць сваю дзейнасць і тым больш перадаваць навукоўцам інфармацыю аб знаходках. Як бы людзі не любілі гісторыю сваёй краіны, прыйсці і сказаць "Я знайшоў паселішча сярэднявечча" - будзе азначаць толькі адно, што цябе чакае канфіскацыя прыбора і штраф да 50 базавых. Неяк накладна выходзіць. А археолагі нават не будуць ведаць, што каля вёскі Васількавічы ці Міхаськавічы на калгасным полі штогод разворваецца сельгастэхнікай выдатны помнік гісторыі. А колькі такіх помнікаў будзе знішчана, пакуль туды дабяруцца археолагі? Археолагаў - 50 чалавек. Плошча Беларусі - 207,6 тыс. кв.км. Груба кажучы, па 4,15 тысяч квадратных кіламетраў на археолага. Чаму ў дапамогу археолагам нельга выкарыстоўваць аматараў? Чаму археолагі ў аматарах гісторыі бачаць толькі дармавую працоўную сілу на сваіх раскопках? Чаму не скарыстаць іх у якасці разведчыкаў?

Забарона абароту прывядзе толькі да таго, што ўсе знаходкі будуць праз розных перакупаў сыходзіць у Расею, дзе абарот не забаронены. Альбо ажыццяўляцца праз замежныя сайты і закрытыя форумы. І калі з ценевым абаротам збяруцца змагацца, то прыйдзецца не толькі лазіць па ўсяму Інтэрнэту, дык яшчэ і ўсе пасылкі/пакеты/заказныя лісты правяраць на наяўнасць забароненых прадметаў. А можна было б арганізаваць цэнтралізаваны аўкцыён пад кантролем дзяржавы і гісторыкаў. Усё было б празрыста і зразумела. Гэта самы просты варыянт вырашэння праблемы абароту: каштоўныя экзэмпляры - пападалі б у музеі, а непатрэбныя музеям знаходкі - пападалі б да калекцыянераў.

Можна было б выкарстаць досвед Вялікабрытаніі ў гэтых пытаннях. Нават выдумляць нічога не трэба!!! Усё адпрацавана і прапісана ў законах! Да дробязяў! Дык не, мы ж не шукаем лёгкіх шляхоў, нам трэба сфарміраваць з аматараў гісторыі злачынную групоўку "чорных капальнікаў", каб потым змагацца і з імі, і з ценевым абаротам знаходак, і з калекцыянерамі... Вось якая тут карысць для Бацькаўшчыны?! Пустой працай за бюджэтныя грошы хочуць сябе забяспечыць на ўсё жыццё?! Выдатна ўладкаваліся!

Закон патрэбны, але калі ён настолькі "сыры", то ад яго будзе больш шкоды, чым карысці. А потым прыйдзецца прыкласці яшчэ больш намаганняў па вырашэнню гэтай праблемы. Дык чаму не пачаць вырашаць праблему адразу, не чакаючы, пакуль яна сыйдзе ў цень канчаткова?
Damian:

ForLorn:


Можна было б выкарстаць досвед Вялiкабрытанii y гэтых пытаннях....

Дык, то ж Вялікабрятанія, зь яе нуднай і доўгай гісторыяй...
А нашая гісторыя пачынаецца зь 1 студзеня 1919 году. І ўсе гэтыя знаходкі ёсьць вынікі  варожай заходняй і чужой "псевдокутьтуры" - і павінны быць зьнішчаны, як ворожыя нашаму рускаму духу...
Во як...

dzedL:

Damian:


Можна было б выкарстаць досвед Вялiкабрытанii y гэтых пытаннях....

Дык, то ж Вялiкабрятанiя, зь яе нуднай i доyгай гiсторыяй...
А нашая гiсторыя пачынаецца зь 1 студзеня 1919 году. I yсе гэтыя знаходкi ёсьць вынiкi  варожай заходняй i чужой "псевдокутьтуры" - i павiнны быць зьнiшчаны, як ворожыя нашаму рускаму духу...
Во як...


Як бы там ні было, ёсць рэальная магчымасць сітуацыю выправіць. Цывілізацыя дала вялікія магчымасці. Ёсць археолагі так званай савецкай школы. Як мне казалі, адзін з іх гісторыю, старэйшую за 13 стагоддзе, і гісторыяй не лічыць, яго толькі раннія помнікі цікавяць. Пераважная большасць увогуле не карыстаецца металадэтэктарамі ў сваёй працы, нягледзячы на тое, што гэта выдатны інструмент разведкі і пошуку! Добра што хоць рыдлёўкамі, пэндзлікамі і зубачысткамі (таксама ж дасягненне навукова-тэхнічнага прагрэсу!) карыстаюцца, а то ж маглі б і голымі рукамі капаць... Чым металадэтэктар горшы? Але, прагрэсіўным людзям на радасць, ёсць асобныя прадстаўнікі з археолагаў, якія не толькі карыстаюцца металадэтэктарамі ў сваёй працы, але й клічуць на разведку аматараў прыборнга пошуку. І вынікі іх працы значна пераўзыходзяць "класікаў". Шкада, што такіх археолагаў мала. Я ўжо маўчу пра выкарыстанне геарадараў, якія б у сотні разоў павысілі б эфектыўнасць працы нават "класікаў"!

Увогуле, што гісторыкаў больш цікавіць: магчымасць ціха-спакойна працаваць да старасці, каб канкурэтаў не было і каб бітая кераміка выглядала, як найважнейшыя артэфакты, ці ўсёткі жаданне адкрыццяў новых старонак у нашай гісторыі?!

Узгадваю іхняе патрабаванне да тых, хто можа займацца пошукам (нават разведкай): адно з іх - два гады стажу археалагічных раскопак. Я ўчора прыкінуў, калі нават студэнты гістарычных спецыяльнасцяў выязджаюць на раскопкі на паўтары месяцы ў год, то за 5 гадоў навучання набягае стажу толькі 7,5 месяцаў! Калі ты выкладчык гісторыі і маеш адпачынак два месяцы на год, якія скарыстаеш для экспедыцый, то табе прыйдзецца набіраць стаж цэлых 12 гадоў! Калі ж ты звычайны аматар, і удзельнічаць можаш толькі ў межах свайго адпачынку ад 21 да 28 дзён, то стаж будзе капіцца ад 26 гадоў да амаль 35 гадоў. І мне потым будуць казаць, што не археолагі пад сябе закон пісалі?!

Вось уявіце сабе сітуацыю, на вуліцы чалавек падае ад сардэчнага прыступу (альбо ад прыпадку, ад паражэння электрычным токам і інш.). Пытанне, калі ты непрафесіянал у галіне медыцыны (не маеш медычнай адукацыі, стажу два, досведу вядзення медыцынскай карткі і г.д.), трэба скласці рукі і глядзець, як чалавек памірае? Чакаць пакуль медыкі прыедуць? Калі справа ідзе на секунды (а нашай археалогіі - на гады), трэба дзейнічаць.
Damian:


Як бы там нi было, ёсць рэальная магчымасць сiтуацыю выправiць.
Увогуле, што гiсторыкаy больш цiкавiць: магчымасць цiха-спакойна працаваць да старасцi

1. "Увогуле, што гiсторыкаy больш цiкавiць: магчымасць цiха-спакойна працаваць да старасцi" - гэта датычыцца не толькі гісторыкаў, але большасьці нашых грамадзян. Не гледзячы на ўзрост!!!
2. "Як бы там нi было, ёсць рэальная магчымасць сiтуацыю выправiць." - дапамажы Божа ў добрай справе. Але баюся, што гэта будзе безвынікова па прычыне п. 1...
1 2 Следующая Ctrl
Пройдите авторизацию, чтобы написать сообщение